روش های کسب خودآگاهی در جهت تقویت هوش معنوی

روش های کسب خودآگاهی در جهت تقویت هوش معنوی

 

–          به صورت عینی و بی طرفانه به خودتان نگاه کنید

تلاش برای دیدن خود، همانطور که هستید ، می تواند یک فرایند دشوار باشد اما اگر تلاش های صحیحی انجام دهید آشنایی با خود واقعیتان می تواند به شدت کمک کننده باشد . هنگامی که توانستید خودتان را عینی ببینید می توانید یاد بگیرید چگونه خود را بپذیرید و راه هایی برای بهبود آن در آینده پیدا کنید .

–           دفترچه ای برای نوشتن داشته باشید

به منظور تقویت خودآگاهی ، می توانید در مورد هر چیزی در این دفترچه بنویسید حتی اگر مربوط به اهدافتان نباشد . نوشتن افکارتان باعث می شود که از آن ها خلاص شده و جایی برای افکار جدید باز کنید . هر شب ، مدتی وقت بگذارید و در دفترچه ، افکار و احساسات ، شکست ها و موفقیت های همان روز را بنویسید . این کار به شما در رشد و پیشرفت کمک می کند .

–          اهداف ، برنامه ها و اولویت های خود را یادداشت کنید

اهداف خود را طوری برنامه ریزی کنید که آن ها از ایده تبدیل به یک فرایند گام به گام شوند . اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچک تبدیل کنید تا از دشواری آن ها کمتر شده و بتوانید راه انجام آن ها را بهتر پیدا کنید . همچنین ، این کار به شما کمک می کنید برنامه های خود را به صورت عینی دربیاورید و انگیزه شما را برای دنبال کردن آن ها بالا می برد .

–          خودانعکاسی را هر روز انجام دهید

برای بالا بردن خودآگاهی ، باید خودانعکاسی انجام دهید . این امر مستلزم آن است که هر روز مدتی را کنار بگذارید تا صادقانه به خود و به عنوان یک شخص و یک رهبر نگاه کنید. انجام این عمل می تواند در بهبود خود موثر باشد . در دنیای کاری پرتوقع امروزی ، حرف زدن از خودانعکاسی از انجام آن راحت تر است و همیشه بر روی افراد فشار زیادی برای کار کردن وجود دارد جریان بی نهایتی از اطلاعات با استفاده از تکنولوژی به ما می رسد .

از آنجا که خودانعکاسی ، وقت گیر است ، هر روز برای آن فقط 15 دقیقه وقت بگذارید . این کار بیشتر از همه زمانی موثر است که افکار خود را بنویسید و همچنین آن را در مکانی آرام انجام دهید .

–          مراقبه و سایر عادت های ذهن آگاهی را تمرین کنید

مراقبه ، تمرین بهبود ذهن آگاهی شما است . بیشتر مراقبه ها روی نفس کشیدن متمرکزند اما لازم نیست همیشه این کار را به صورت قراردادی انجام دهید . در طول مراقبه ، کمی توقف کرده  و از خودتان بپرسید :

    هدفتان چیست ؟

    چه کار می کنید که به آن برسید ؟

    چه کاری انجام می دهید که مانع موفقیت شما است ؟

    چگونه می توانید این فرایند را به سمت بهبود تغییر دهید ؟

یکی از شکل های مراقبه ناشی از کارهای روزمره است که می تواند به شما احساس آرامش بدهد مانند ظرف شستن ، پیاده روی یا رفتن به محل عبادت . یادگیری چگونگی ذهن آگاهی ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد به خصوص در این دنیای پرتکاپو اما انجام آن می تواند در موفقیت شما به شدت موثر باشد .

–          از دوستان مورد اعتماد خود بخواهید شما را توصیف کنند

به دوستان خود بگویید که به دنبال دیدگاهی باز ، صادقانه ، انتقادی و عینی از طریف آن ها هستید و وقتی دوستانتان خواستند به صورت صادقانه به شما انعکاس دهند اجازه دهید که احساس امنیت داشته باشند .

اطمینان حاصل کنید  که دوستانتان این کار را برای کمک به شما انجام می دهند نه اینکه بخواهند به شما آسیب برسانند . همچنین اگر احساس می کنید در مورد یک مسئله به درک بیشتری نیاز دارید ، از آن ها سوال بپرسید . علاوه بر این ، وقتی تصمیم گرفتید چه رفتاری را در خود تغییر دهید از دوستان خود بخواهید اگر این رفتار اتفاق افتاد به شما یادآوری کنند . این روش در بهبود مهارت ارتباطی شما نیز موثر است . برای مثال ، تصمیم می گیرید در هنگام صحبت کردن دیگران در حرف هایشان نپرید و از دوستان خود بخواهید هروقت این اتفاق افتاد به شما تذکر بدهند .

–          در هنگام کار ، بازخورد بخواهید

علاوه بر مشورت با دوستان و خانواده ، از یک فرآیند رسمی تر در محل کار استفاده کنید تا از دیگران بازخورد بگیرید . اگر شرکت شما روشی ساختاری برای انجام این کار ارائه نمی دهد ، سعی کنید خودتان یک روش را پیاده سازی کنید مشروط بر آنکه به خوبی انجام شود و افراد بتوانند در آن به راحتی به دیگران بازخورد بدهند .

برای داشتن یک سیستم بازخورد رسمی موثر در محل کار ، به یک فرایند مناسب و یک مدیر کارآمد نیاز دارید . وقتی این فرایند تمام شد مهم است که نتایج مهم آن را برای خودتان بنویسید .نقاط قوت و ضعفی که دیگران در مورد شما به آن ها اشاره کرده بودند را نوشته و روی آن ها فکر کنید .

لازم است بدانید مدتی طول خواهد کشید تا خودآگاهیتان را افزایش داده و خود را بهتر بشناسید و حتی می تواند سال ها طول بکشد اما این کار به شدت بر روی روابط شخصی و حرفه ای شما موثر است .

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *